Aylık arşivler: Haziran 2010

Visual Studio 2010 projesini Visual Studio 2008 ile açmak

Bir kaç yerde böyle bir ihtiyaç duyulduğunu gördüm. Kullanıcılarda “Eğer hedef platformu framework 4.0 ‘ın aşağısında seçmişsem bu proje Visual Studio 2008′de açılmalıdır” şeklinde bir kanı oluşmakta. Fakat bu olmuyor :).. Tabiki çözüm yolları var,

sln ve proje dosyalarınızı not defteri ile açıp 2010 gördüğünüzü 2008 , 11 gördüğünüzü 10 ve 10 gördüğünüzü 9 yapmanız çoğu durumda yeterli olacaktır..

Bir de bunun için uygulama geliştirilmiş kaynak kodları ile birlikte :

http://www.cihanyakar.com/SwitchVsVersion-source.zip

Visual Studio 2010 Kes-Yapıştır sorunu çözümü

Eğer kes-yapıştır işlemlerinde belleğin yetmediğine dair hata alıyorsanız (Insufficient available memory to meet the expected demands of an operation at this time, possibly due to virtual address space fragmentation. Please try again later.). Bu yamayı yapınız :

https://connect.microsoft.com/VisualStudio/Downloads/DownloadDetails.aspx?DownloadID=29729

Uygulamanın bulunduğu dizini öğrenmek

Forumlarda dolaşırken sorulardan birisinde programın hangi dizinde bulunduğunu nasıl öğrenilebileceği soruluyordu ve verilen cevap:

 Dim dizin As String

dizin = IO.Directory.GetCurrentDirectory

şeklinde idi, bu  doğru gibi  gözüksede amacı uygulamanın olduğu dizini değil, uygulamanın hangi dizinden çalıştırıldığını göstermektir. Windows uygulama kısayollarını yaratırken başlatma dizinini otomatik olarak uygulamanın bulunduğu dizin olarak ayarlar. Fakat bu kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Ya da komut dizininden uygulama yolu girilerek yapılan başlatmalarda veya başka bir uygulama tarafından yapılan başlatmalarda istenmeyen sonuç verecektir.

Uygulamanın dizinini öğrenmek için şu kodu kullanınız:

 Dim dizin As String

dizin = AppDomain.CurrentDomain.BaseDirectory